24 sierpnia 2022

Silniki turbodoładowane i ich użytkowanie

Turbosprężarki na dobre zagościły pod maskami samochodów cywilnych. Na początku skupmy się chwilę na głównym zadaniu turbosprężarki, jej budowie i działaniu.
28 września 2021

Gotowy na jesienną słotę?

Tegoroczne wakacje już za nami, za oknami coraz częściej pada deszcz, a dzień staje się coraz krótszy. Wszystko wskazuje na to, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Co to oznacza dla kierowców?
6 września 2021

Niby oczywista wymiana – płyn hamulcowy

Dla każdego kierowcy regularne serwisowanie samochodu to rzecz oczywista. Wymiana oleju, filtrów czy klocków hamulcowych to czynności powtarzane regularnie.
12 lipca 2021

Na co warto zwrócić uwagę przed długim wyjazdem

Zaczynamy okres urlopowy, zapewne wielu z nas wybierze się w tym roku na wakacje samochodem. Dużo się mówi o przygotowywaniu samochodu do podróży – żeby sprawdzić przed wyjazdem m.in. ciśnienie w oponach.
8 lipca 2021

Układy klimatyzacji

Przy zakupie nowego samochodu nie wyobrażamy sobie, aby nie był wyposażony w układ klimatyzacji. Badania jednoznacznie pokazują, że optymalna temperatura w samochodzie to między 20 a 22°C.
28 czerwca 2021

Sprężyny zawieszenia

Można odnieść wrażenie, że od czasów, kiedy sprężyny na dobre zastąpiły w samochodach osobowych resory piórowe, stały się elementem bezobsługowym i kompletnie zapomnianym.
20 maja 2021

Wymiana filtrów – jak często?

Podstawową wymianą okresową, którą powinniśmy przeprowadzać w naszych pojazdach, jest wymiana oleju silnikowego oraz filtrów. Z biegiem czasu producenci pojazdów wydłużają interwały wymian okresowych.
29 marca 2021

Wywiad ze Zbyszkiem Cieślarem

Na koniec sezonu 2020 i prawie w przededniu nowych rozgrywek rajdowych prezentujemy postać, o której najciszej we wszystkich relacjach, ale bez której udział w rajdzie nie byłby możliwy – pilota kierowcy rajdowego – Zbyszka Cieślara
22 grudnia 2020

Akumulatory EFB

Oświetlenie w pojazdach to jeden z najszybciej rozwijających się elementów. Coraz częściej spotykamy na naszych drogach pojazdy, w których źródłem światła są diody LED.
18 grudnia 2020

Świece żarowe

Podstawową funkcją świec żarowych jest ogrzanie komory spalania do temperatury, która spowoduje samozapłon mieszanki. Wraz z rozwojem jednostek napędowych zmieniała się funkcja i budowa świec żarowych.
4 listopada 2020

Włącz właściwe oświetlenie

Oświetlenie w pojazdach to jeden z najszybciej rozwijających się elementów. Coraz częściej spotykamy na naszych drogach pojazdy, w których źródłem światła są diody LED.
17 lipca 2020

Wywiad z Łukaszem Byśkiniewiczem

Auto Partner SA wraz z marką MaXgear został na kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP) 2020 oficjalnym sponsorem głównym zespołu rajdowego TVN TURBO RALLY TEAM.
2 lipca 2020

Wymieniaj parami

Czy przy naprawie samochodu warto kierować się zasadą wymiany parami? Okazuje się, że w niektórych wypadkach jest to nawet wskazane. W tym materiale udowodnimy, dlaczego wymiana parami ma sens.
17 kwietnia 2020

Zawieszenie pneumatyczne

Bez wątpienia samochody klasy premium należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie w całej gamie modelowej danego producenta. W samochodach tego segmentu stosuje się nowatorskie rozwiązania, które dopiero po [...]
20 marca 2020

Elementy układu przeniesienia napędu

Poza generalnym przeglądem samochodu i sezonową wymianą opon, gruntowne czyszczenie pojazdu to kolejna z ważnych czynności, które powinniśmy wykonać wraz z nadejściem wiosny.
4 marca 2020

Gruntowne mycie samochodu po zimie

Poza generalnym przeglądem samochodu i sezonową wymianą opon, gruntowne czyszczenie pojazdu to kolejna z ważnych czynności, które powinniśmy wykonać wraz z nadejściem wiosny.
29 stycznia 2020

Rolki i napinacze rozrządu, rolki paska wielorowkowego

Producenci samochodów coraz bardziej wydłużają okresy między wymianami paska rozrządu. Interwały między wymianami co 200 000 km już nikogo nie dziwią.

 

21 stycznia 2020

Kolektory z klapami wirowymi MaXgear

Do końca lat 80. silniki Diesla były rzadkością w samochodach osobowych, poza kilkoma wyjątkami. Bez wątpienia silniki wysokoprężne mają wiele plusów – wysoki moment obrotowy, dużo mniejsze zapotrzebowanie na paliwo, a [...]
22 listopada 2019

Najczęstsze usterki układu zawieszenia

Układ zawieszenia jest jednym z tych, które są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Warto wiedzieć na jakie usterki techniczne jest on narażony, jak im zapobiegać lub jak je naprawić w razie wystąpienia.
8 października 2019

Rozrząd łańcuchowy i pasowy – który lepszy?

Do niedawna przewaga rozrządu łańcuchowego nad pasowym była niezaprzeczalna. Obecne czasy oparte m.in. na downsizingu i budowaniu lżejszych jednostek napędowych zmieniają jednak układ sił w tym zakresie.
22 sierpnia 2019

Filtr DPF – jak eksploatować, żeby uniknąć drogich napraw?

DPF należy do tych elementów wyposażenia współczesnych samochodów, które wzbudzają dużo kontrowersji. Warto wiedzieć, jak o niego dbać, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych kosztów.
7 sierpnia 2019

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Z biegiem czasu elementy układu hamulcowego się zużywają, co jest zauważalne w zachowaniu pojazdu. Jedną z takich zmian są odgłosy pochodzące od klocków hamulcowych. Warto wiedzieć skąd się biorą.
26 lipca 2019

Błędy przy serwisowaniu amortyzatorów

Przy wymianie amortyzatorów w pojeździe bardzo ważny jest ich prawidłowy montaż. W przeciwnym razie może się to odbić na komforcie jazdy oraz bezpieczeństwie, nie wspominając już o stratach finansowych dla warsztatu i [...]
12 lipca 2019

O czym pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wakacje w pełni, w związku z czym wielu z nas zdecyduje się na bliższy lub dalszy wyjazd wypoczynkowy. Jeśli wybierzemy wyjazd zagraniczny w Europie, warto znać obowiązujące przepisy ruchu drogowego w kraju docelowym [...]